Wandoan Show

The Wandoan Show is a great two-day event, filled with fun for the entire family, that has been proudly showcasing the regions produce, livestock and creativity since 1951. 

The Management Committee of the Wandoan Show would like to thank every sponsor, volunteer, exhibitor, visitor and support person for their magnificent contribution to the 2018 event.

We look forward to seeing everyone in 2019, on April 5 & 6, for the 65th Wandoan Show.

What's On & Competitions

Our Sponsors

The Wandoan Show Society would like to thank our generous sponsors for their  continued support of the Show. Without your support, particularly by the small businesses and families who willingly donate prizemoney and trophies every year, it would be impossible to continue with the show. The committee recognises each and every sponsor, and all the volunteers who willingly give their time to ensure the show goes on. As respected contributors towards the success of the show, we hope you are all aware of the valuable contribution you make to your community. 

Show Program

Breakfast available Diggers Complex

Gates Open - collect tickets at the gate if you don't have them

Entries Close Juandah Pavilion ( Flowers, Potplants & Produce)

Entries Close Willacy Pavilion (Cooking, Crafts, Art etc)

Ring 1 - Led Classes - Competition Commences

RING SPONSORS:

Classes 1001-1002: West of Leichhardt Fuels, Purple Cow Butchery, Neilsens Transport
CHAMPION & RESERVE CHAMPION LED STALLION OR COLT
Trophy Sponsored by Wandoan Polocrosse

Class 1003: Blue Dog Simmentals, Doug and Jan Bradshaw

Classes 1004-1013: West of Leichhardt Fuels, Ladbrooks Butchery, Roma, Miles Auto Parts, Taroom Veterinary Surgery, Jean Harris, Neilsens Transport, Greg and Leah Zillman

CHAMPION & RESERVE CHAMPION LED MARE OR FILLY
Trophy Sponsored by Taroom Veterinary Clinic

CHAMPION & RESERVE CHAMPION LED GELDING
Trophy Sponsored by Bill & Gail Blackley



Ring 2 - Junior Showjumping - Competition Commences

RING SPONSORS:

Class 1021-1027:               ABH Transport, Westman Family, Paul & Majella Erbacher, Malcom & Dinah Fraser, Rodney & Leonie Phillips, John & Georgie Worsfold, Warwick & Helen Richardson, Darby Blackley

Ring 3 - Unofficial Dressage - Competition Commences

RING SPONSORS;

Classes 1028-1035:           Craig and Amber Baker, Wandoan & Taroom Active Riders, Paul & Gemma Eggerling, Janice Merritt, Wandoan Pony Club, Peter & Yvonne Webster, Rodney & Leonie Phillips, Wandoan Accommodation Park, Darryl & Sue Newton, Meridy Kadel, Brian & Mardi Sands


Ring 4 - Local Child's Ridden Classes - Competition Commences

RING SPONSORS:

Classes 1036-1045:           Keppel Accounting, Alex and Jodie Hall, Margaret Speed, Robert & Lesette Hoffmann,  Lindsay’s Earthmoving,

CHAMPION & RESERVE CHAMPION LOCAL CHILD RIDER

Trophy sponsored by Brodie and Vickie Budd

Willacy & Juandah Pavilion Judging

Prime Cattle Weighing Commences

Stud Cattle to be on the Grounds

Willacy & Juandah Pavilions Open to the Public

Ring 1 - Ridden Working Horse Classes

RING SPONSORS:

Classes 1014-1020:           Bev Robin, Rocking Chair Ranch (Andrew & Sarina Gale), Ladbrook Butchery, Silky Stock Horses (Mick & Kym Hoffmann), Neilsens Transport, Axiom Insurance, Peter & Yvonne Webster, Allspark Electrical, Australian Stockman’s Saddlery

Ring 2 - Unofficial Showjumping

Ring 4 - Local Ridden Classes

RING SPONSORS:

Classes 1057-1061:            Keppel Accounting, Michelle Redgen, Brosnan Family

CHAMPION & RESERVE CHAMPION LOCAL PONY HACK OR HUNTER

(Eligible for Supreme Champion Local Hack or Hunter only)

Trophy sponsored by Paul & Majella Erbacher

Classes 1062-1063:           Juandah Hotel, Keppel Accounting

Classes 1064-1065:           Keppel Accounting

CHAMPION & RESERVE CHAMPION LOCAL GALLOWAY HACK OR HUNTER

(Eligible for Supreme Champion Local Hack or Hunter only)

Trophy sponsored by Stuart and Naomi Golden

Classes 1066-1069:           Keppel Accounting, Neilsens Transport

CHAMPION & RESERVE CHAMPION LOCAL HACK OR HUNTER

(Eligible for Supreme Champion Local Hack or Hunter only)

Trophy sponsored by Fitstar Fitness (Melanie Lindsay)

Classes 1070-1073:           Keppel Accounting, Alex and Jodie Hall

SUPREME CHAMPION LOCAL HACK OR HUNTER

Trophy Rug and Garland Sponsored by Keppel Accounting

Commercial Replacement Heifer Judging

Professor Wallace

Young Judges Competition

Children's Games

Have some fun includes Stilt Walking and Learning to Juggle

Children's Team Challenges

Kids, get a team of four friends together and complete the obstacle course.

Courtesy Bus commences from Pocket Park - town centre

On demand - no set times - last bus midnight

Javier Cordina, Head Chef, Moda Brisbane

Side Show Alley Open Until Late

Bar & Food on Grounds Until Late

Young Farmers Challenge

Friday Entertainment - Dipsy & Tipsy the Roly Poly Cars

DJ Scotty

Mechanical Bull Challenge

Prizes for longest riders

Breakfast available Diggers Complex

Gates Open - collect tickets at the gate if you don't have them

Entries Close Jerrard Pavilion (Poultry)

Prime Cattle Judging Commences

Ring 1 - Hunter Classes - Competition Commences

Sponsored by Emanate Legal

Classes 1074 – 1076:        Emanate Legal, Jodie Stiller

CHAMPION & RESERVE CHAMPION LED SHOW HUNTER

Trophy sponsored by Fox & Rynne Accountants

Classes 1077-1082:           Emanate Legal, Beryl Neilsen, Purple Cow Butchery

CHAMPION & RESERVE CHAMPION SHOW HUNTER PONY

Trophy sponsored by Fox & Rynne Accountants

Classes 1083-1088:           Emanate Legal, Malcolm and Dinah Fraser, Greg and Leah Zillman

CHAMPION & RESERVE CHAMPION SHOW HUNTER GALLOWAY

Trophy sponsored by Fox & Rynne Accountants

Classes 1089-1094:           Emanate Legal, Malcolm and Dinah Fraser, Miles Carpet Cleaning

CHAMPION & RESERVE CHAMPION SHOW HUNTER HACK

Trophy sponsored by Fox & Rynne Accountants

SUPREME CHAMPION SHOW HUNTER HACK

Trophy Rug sponsored by Emanate Legal

SUPREME CHAMPION LED EXHIBIT OF THE SHOW

Patrons Trophy donated by Don & Frieda Hoffmann

Trophy Rug sponsored by Darling Downs Freight Services

Ring 2 - Open Show Jumping - Competition Commences

RING SPONSORS:

Classes 1095-1100:           Colin Boyce, Member for Callide, Stephen & Tammy Bowling, Gunda Park, Ainsworth Motors, Stratham Chessman, The Bowling Family, “Koatanui”, Shadforth Civil


Ring 3 - Open Show Pony Ring - Competition Commences

Sponsored by Amcor Excavations Pty Ltd

Classes 1101-1102:           Pioneer Tanks,

CHAMPION & RESERVE CHAMPION LED PONY

Sponsored by Dane and Amie Pearce

Classes 1103-1109:           Pioneer Tanks, QGAP Wandoan (Terry & Margaret Holland), Juandah Hotel,

John & Deb Wright

CHAMPION & RESERVE CHAMPION PONY HACK

Trophy sponsored by Pioneer Tanks

Classes 1110-1116:           Pioneer Tanks, Enterprise Icecreams, Errol and Lorraine Hibbert, Alex and Jodie Hall,

CHAMPION & RESERVE CHAMPION BOY OR GIRL RIDER

Trophy sponsored by Barb Cormack

Ring 4 - Open Galloways & Hacks - Competition Commences

Sponsored by Neil Mansell Transport Pty Ltd

Classes 1117-1118:           Amcor Excavations

CHAMPION & RESERVE CHAMPION LED HACK

Sponsored by Stuart and Naomi Golden

Classed 1119-1120:           Amcor Excavations

CHAMPION & RESERVE CHAMPION LED GALLOWAY

Sponsored by Brodie and Vickie Budd

Classes 1121-1125:           Amcor Excavations, Axiom Insurance

CHAMPION & RESERVE CHAMPION HACK OF THE SHOW

E & JE Coggill Memorial Trophy sponsored by Mary Dwyer

Classes 1126-1130:           Amcor Excavations, Axiom Insurance, Dale and Lyn Stiller

CHAMPION & RESERVE CHAMPION GALLOWAY OF THE SHOW

Sponsored by Miffy Staines

Classes 1131-1133:           Amcor Excavations

SUPREME CHAMPION RIDDEN HACK OF THE SHOW

Trophy Rug and Garland sponsored by Amcor Excavations

Trophy Sponsored by Chinchilla News


Jerrard Pavilion Judging - Doors open when complete

Led Steer Judging

Sponsored by Santos Ltd & Elders Wandoan

Tyreright Young Paraders Competition

Unled Bull Competition - Single Bull - Judging Commences

Sponsored by Wandoan Windmill Village

Unled Bull Competition - Pair of Bulls

Sponsored by Creevey Russell Lawyers

Fun Dog Show Nominations

Thank you to our Prize Donors and Sponsors:

Riverina Stockfeeds
Taroom Vets


CLASSES:

Class 7001 Large Dog
Class 7002 Small Dog
Class 7003 Puppy
Class 7004 Waggiest Tail
Class 7005 Funniest Looking Dog
Class 7006 Cutest Dog
Class 7007 Best Dog/Owner Pair (Choosing the owner & dog that most look like each other)
Class 7008 Best Dressed Dog


WAGS Program Commences

Gary Wells - Emmett Therapist - Demonstration

Interbreed Stud Cattle Judging

Fun Dog Show Judging

Ute Muster Assembly

Official Opening with Lucky Gate & Members Draw

Ute Muster Judging

Fashions on the Field

Gary Wells - Emmett Therapist - Demonstration

Courtesy Bus commences from Pocket Park - town centre

On demand - no set times - last bus midnight

Kids Push Mower Races

Side Show Alley Open Until Late

Bar & Food on Grounds Until Late

Ride on Mower Races

Get keen Wandoan, Ride on Mower Races are back! No matter whether your mower is plain or pimped  we’ve got a race for you

If you’re mechanically minded, mowers can be modified, however, blades MUST be removed. Riders must be over the age of 16 and be wearing a helmet, long pants and closed in shoes to race.

Guess the Weight

Fireworks by Sparkie

DJ Johnny Mack

Dance till you drop!!!